Ve čtvrtek 7. března se v prostorách ABC klubu Na Olšinkách v Pardubicích konalo slavnostní vyhlášení již 6. ročníku soutěže Hledáme nejlepšího mladého chemika. Soutěže se zúčastnilo více než 2 500 žáků osmých a devátých tříd ze 108 základních škol pěti krajů: Pardubického, Královéhradeckého, Středočeského, Libereckého a Kraje Vysočina. Přestože většinu soutěžních kategorií opanovala ZŠ Cerekvice, pomyslný titul krále mladých chemiků nakonec zůstal v  Pardubicích.

Soutěžilo se celkem ve 4 kategoriích:
1) Nejlepší projekt
2) Soutěž o školu s nejlepšími mladými chemiky
3) Nejlepší učitel
4) Soutěž jednotlivců

Letošní zadání první kategorie Nejlepší projekt znělo Chemie snadno a lehce, které se pokusilo originálně uchopit a poutavě zpracovat 10 třídních kolektivů. Nejzdařilejší projekt s názvem Dobrý učitel chemie vytvořili žáci ZŠ Cerekvice nad Loučnou pod vedením Dagmar Víškové. Jejich prezentace obsahovala mimořádně citlivý a poučený přístup k žákům třetí třídy, kterým jejich učitelé - deváťáci srozumitelnou a hravou formou přiblížili základní chemické pochody. Žáci si za svou snahu mimo jiné odnesli také 
Přenosnou laboratoř od Lach-Ner. Druhé místo obsadila ZŠ Brandýs nad Orlicí s projektem Vlastnosti vody a jako třetí skončila ZŠ Studánka Pardubice, jejíž projekt nesl název Škola hrou.

Nově vyhlašovanou kategorií byla letos Soutěž o školu s nejlepšími mladými chemiky. O konečném pořadí rozhodl součet bodových zisků všech žáků školy jak v soutěži jednotlivců, tak v projektech. Na prvním místě se umístila opět ZŠ Cerekvice nad Loučnou, druhé místo obsadila ZŠ Dubina-Pardubice a jako třetí skončila ZŠ Polabiny 1-Pardubice. Všechny školy si odnesly pohár, diplom a DVD.

Třetí v pořadí přišla na řadu kategorie Nejlepší učitel. Tím se stal ten kantor, jehož svěřenci získali nejvyšší součet bodů v soutěži jednotlivců i v projektové části. I tuto kategorii opanovala ZŠ Cerekvice nad Loučnou, respektive Dagmar Víšková. Druhé místo obsadila Libuše Výborná ze ZŠ Dubina-Pardubice a na třetím místě se umístil Miloš Fofoňka ze ZŠ Polabiny1-Pardubice. Zvláštní cena pak byla udělena Aleně Volejníkové ze SPŠCH Pardubice za organizaci a odbornou garanci soutěže.

Hlavní soutěžní kategorií byla tradičně Soutěž jednotlivců, která se vyhlašovala nakonec. Nejlepším mladým chemikem se po dramatickém a napínavém klání stal Pardubák Filip Kolman ze ZŠ Polabiny 1. Na druhém místě se umístil Josef Jaroměřský ze ZŠ Třebechovice pod Orebem a třetí místo obsadila Jana Krejčíková ze ZŠ Potěhy.


Po předání cen následoval zábavný program. Na pódiu vystoupil Petr Hurta s barmanskou show, proběhly ukázky footbagu, své umění předvedlo Taneční studio Hroch, k poslechu hrál profesionální DJ, jehož hudební produkce provázela návštěvníky až do večerních hodin. Mladí chemici se dobře bavili až do 20. hodiny, kdy byl slavnostní večer ukončen.

Více o celé soutěži se dozvíte z tiskové zprávy nebo z Pardubického deníku